Де всі ці розумні міста, які нам обіцяли?

Де всі ці розумні міста, які нам обіцяли?

11.01.2022

Розробники технологічних рішень вже давно обіцяють зробити міста безпечнішими, менш перевантаженими і біль екологічними. З розгортанням надшвидкісного 5G і вибухом датчиків Інтернету речей, ці обіцянки стають реальністю. Величезна мережа датчиків допомагає містам вимірювати забруднення повітря та води, зменшувати споживання енергії та передбачати затори. Розумні системи освітлення роблять вулиці безпечнішими та заощаджують витрати на електроенергію. Камери безпеки з підтримкою штучного інтелекту допомагають поліції ловити злочинців.

За даними компанії IDC, очікується, що у 2021 році буде витрачено приблизно 135 мільярдів доларів на впровадження технології розумного міста. Але, на шляху до побудови розумних міст є перешкоди, і як не дивно, вони мало пов’язані з технологіями, — це люди, процеси і конфіденційність. Лін Ніз — головний технолог IoT у Hewlett Packard Enterprise, поділився роздумами про те, що наразі актуально для розумних міст, з якими проблемами вони стикаються та що чекає в майбутньому.

Що робить місто «розумним»?

Розумні міста – це насправді поєднання ключових послуг, які надає кожне місто, з ціллю покращення якості життя громадян.

Які найбільші досягнення в області технологій розумного міста?

Ймовірно, найбільшою перемогою за останні 15 років є встановлення світлодіодних вуличних ліхтарів — і не лише тому, що освітлювальні прилади легше обслуговувати або вони є більш енергоефективними. Моя думка пов’язана з тим, що вуличні ліхтарі допомагають реалізувати інші технології у місті. Наприклад, на цих стовпах встановлюють аудіо детектори для розпізнавання звуків та мовлення, датчики якості повітря, камери безпеки тощо.

Але датчики – це лише частина рівняння, чи не так?

Так. Я думаю, що датчики переоцінені. Справжня цінність полягає в тому, щоб використовувати дані, доступні з різних джерел, і робити об’єктивні висновки на основі них.

Візьмемо, наприклад, ситуацію з COVID. У нас є замовники з виробничої сфери, які мають тисячі працівників, які фізично задіяні у виробництві. Вони повинні бути впевненими, що співробітники дотримуються соціальної дистанції в межах закладу. У такому середовищі використання маячків Bluetooth для тріангуляції місцезнаходження кожного співробітника часто недостатньо точне. Однак на основі історичних даних можна використовувати машинне навчання та статистичний аналіз, щоб виявити, при яких виробничих процесах  співробітники знаходяться на відстані менше півтора метра один від одного. Таким чином, якщо хтось із співробітників захворів, можна виконати автоматичне відстеження контактів та оперативно виявити з ким він комунікував. Здатність отримувати дані та використовувати штучний інтелект для формування висновків є величезним інструментом для розумних міст.

Які є перешкоди на шляху розгортання розумних сервісів?

Вони дуже схожі на проблеми, з якими стикаються підприємства, проводячи цифрову трансформацію. Тепер, коли у вас є всі ці дані, що ви з ними робите? Чи вписується це у ваші поточні процеси? Якщо ні, вам необхідно зробити редизайн процесу. Як ми з’ясували, при багатьох розгортаннях технологій Інтернету речей, організації не знають, як повинні змінюватися процеси, доки не почнуть впроваджувати цю технологію. Це стає проблемою.

Існують також соціально-економічні проблеми. Поясню це так, після того, як спеціальний транспорт оснащується камерами заднього бачення, більше не потрібні спостерігачі, які допомагають водію не вдаритися під час руху заднім ходом.

Чи можете ви навести приклад проекту «розумне місто», над яким працювала HPE, який важаєте цікавим?

Ми працювали над великим проектом у Бхопалі, який є центром для шести інших міст Мадх’я-Прадеша, Індія. Ми допомогли створити хмарний інтегрований центр управління, який отримував дані з тисячі датчиків, а також із загальнодоступних джерел, таких як Google Maps. Це дозволило уряду штату контролювати системи розумного освітлення, рух, паркування, управління відходами та використання води для понад 20 мільйонів жителів, — з одного місця. Створення єдиного центру було ефективним рішенням і заощадило місцевій владі значні інвестиції. Це частина масштабної ініціативи індійського уряду щодо створення 100 розумних міст протягом наступних кількох років.

Що далі? Як розвиватимуться розумні міста?

Використання громадян як датчиків є однією з найглибших сфер, де можуть розвиватися розумні міста. Як ми зловили бомбардувальників Бостона? З картинок на мобільних телефонах людей. Використання громадян як датчиків зробило трафік краще для всіх. Саме тому Google придбав Waze, — люди це також джерело даних.

Але це, у свою чергу, також викликає купу проблем з конфіденційністю. Нещодавно ми встановили охоронну систему Ring, з якої відкривається вид на всю нашу вулицю. Тепер понад 1300 відділів поліції США мають доступ до відеозаписів безпосередньо з камер дверного дзвінка Amazon Ring. Це стало  дещо суперечливим , особливо якщо врахувати покращення розпізнавання обличчя. Моя камера бачить вулицю. Я не володію вулицею та не знаю людей, які ходять повз, але моя камера їх бачить.

Тож коли громадяни використовують дані датчиків,  кому вони належать? Як уряд отримує на це права? Чи можуть вони ділитися з іншими цими даними? Яким чином можуть використовувати? Коли ми зможемо відповісти на ці питання, я думаю, що ми дійсно побачимо, що розумні міста почнуть розвиватися в геометричній прогресії.